Poradnik eksportera

Praktyczny przewodnik po rynkach afrykańskich

22-01-2019

Handel zagraniczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich firm. Polskie produkty są coraz bardziej znane na zagranicznych rynkach, a zdigitalizowany świat ułatwia ekspansję zagraniczną, dzięki czemu każda firma z naszego kraju może w szybkim tempie powiększać skalę działania. Ważnym i perspektywicznym kierunkiem ekspansji jest Afryka.

W odnoszeniu długofalowych sukcesów liczy się jednak nie tylko pomysł na biznes, lecz także gruntowne przygotowanie do poznawania docelowych rynków zbytu. Przedsiębiorcom brakuje głównie informacji na temat lokalnych uwarunkowań kulturowych, a także różnic w komunikacji i procesach negocjacyjnych, które wpływają na pozostałe aspekty prowadzenia transakcji handlowych. Niezbędne jest także odpowiednie wsparcie prawne, zabezpieczenie przed ryzykiem oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów. Program Handlu Zagranicznego takie wsparcie oferuje. To wspólna inicjatywa Banku BGŻ BNP Paribas oraz jego partnerów: KUKE, Bisnode Polska i dziennika „Rzeczpospolita”. Powstała z myślą o polskich przedsiębiorstwach – zarówno tych, które prowadzą już wymianę zagraniczną i chcą ją dalej rozwijać, jak i tych, które dopiero myślą o ekspansji na inne rynki. Program ma na celu pomoc przedsiębiorcom podejmującym to wyzwanie. 

Jesteśmy przekonani, że wiedza wyniesiona z jesiennej edycji Programu Handlu Zagranicznego pozwoli Państwu znaleźć skuteczną i bezpieczną drogę do ekspansji zagranicznej. Dlatego też oddajemy w Państwa ręce praktyczny przewodnik po rynkach afrykańskich. Oddajmy głos dr Malwinie Bakalarskiej, jednej w autorek publikacji:

O tak ogromnym, różnorodnym i podzielonym kontynencie nie można powiedzieć: „jedna Afryka”. Dlatego powinniśmy zdjąć z naszych europocentrycznych okularów filtr „afrykańskiej przygody”, „afrykańskiej biedy” czy „afrykańskiej dzikości”, ponieważ w biznesie nie ma miejsca na takie uproszczenia. Warto się przyjrzeć temu wyjątkowemu kontynentowi i dostrzec na nim powolny, lecz nieustanny wzrost demokratyzacji w polityce i świadomości własnej wartości kulturowej, a także powiększanie się populacji miast czy też grona konsumentów oraz wykształconych pracowników. Afrykanie dziś szukają partnerów, którzy pomogą im przyśpieszać te procesy i pomnażać niesione przez nie korzyści.

Szukają oni jednak nie tylko wsparcia biznesowego. Sami również mają czym przyciągać potencjalnych inwestorów, kontrahentów i pracodawców. Afryka to kontynent niezwykle bogaty w zasoby naturalne, bez których nie mogłaby zaistnieć współczesna technologia i które są niezbędne do globalnego rozwoju ekonomiczno-społecznego. Afrykańskie gospodarki mają ogromny wpływ na gospodarkę światową, a mimo to wciąż są jak nieoszlifowane diamenty.

W odkrywaniu ich prawdziwego potencjału – ale też szacowaniu ich wartości – wesprze Państwa ten praktyczny przewodnik po afrykańskich rynkach zbytu. Pomoże on uporządkować i pogłębić Państwa wiedzę o Afryce, a także dostrzec rolę tego kontynentu w globalnej, ale i polskiej gospodarce.

Informacje na temat rynków afrykańskich znajdą Państwo także na mapa.kuke.com.pl

Pliki do pobrania

przewodnik_po_rynkach_afrykanskich.pdf
Przewodnik po rynkach afrykańskich Programu Handlu Zagranicznego