Handel zagraniczny Polski Handel zagraniczny Polski

Kazachstan: Gospodarczy lider Azji Środkowej

12-07-2017

Kazachstan uplasował się na odległej, pięćdziesiątej pozycji na liście naszych głównych destynacji eksportowych. Wynik ten wydaje się znaczenie poniżej oczekiwań. Istnieje bowiem całkiem spory, niewykorzystany potencjał rozwoju wymiany handlowej z najsilniejszą gospodarką w Azji Środkowej.

Kazachstan, eufemistycznie rzecz ujmując, nie jest najbardziej popularnym kierunkiem dla polskich eksporterów. W 2016 roku sprzedaliśmy tam towary za 293,8 mln EUR, co stanowiło 0,16% całości eksportu. Import z Kazachstanu ukształtował się natomiast na poziomie 485,6 mln EUR, a jego udział w całości polskiego importu wyniósł 0,27%. Patrząc na listę najważniejszych krajów, do których wysyłamy swoje towary, Kazachstan zajął odległe, pięćdziesiąte miejsce. Wydaje się, że jest to wynik znacznie poniżej oczekiwań i istnieją jeszcze spore rezerwy, dzięki którym współpraca bilateralna, nie tylko gospodarcza, może się rozwinąć. Kazachstan uchodzi bowiem za najbardziej rozwinięte i najstabilniejsze państwo Azji Centralnej. Ponadto, na tle pozostałych państw Wspólnoty Niepodległych Państw, jest przykładem sukcesu mierzonego zarówno poziomem życia obywateli, prestiżu kraju na arenie międzynarodowej, jak i skuteczności wygaszania napięć wewnętrznych. Nie wolno też zapominać o bogatych zasobach surowców mineralnych. Kazachstan posiada dwunaste co do wielkości złoża ropy na świecie. Występuje tam również 99 spośród 105 pierwiastków chemicznych z tablicy Mendelejewa, z czego 60 jest wykorzystywanych w przemyśle.

Rok 2017 będzie dla gospodarki Kazachstanu znacznie lepszy niż poprzednie dwa lata, które naznaczone były niskimi cenami surowców energetycznych (przemysł naftowy i gazowy jest główną gałęzią gospodarki). Zgodnie z prognozami analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost gospodarczy w tym roku ukształtuje się na poziomie 2,4%, ale już w przyszłym roku wzrośnie do 3,4%. W prognozach długoterminowych (do roku 2022) przewidywany jest stabilny wzrost na poziomie 4%. Wyższe ceny surowców w oczywisty sposób przełożą się na dynamiczne wzrosty eksportu i importu. Sprzedaż za granicę wzrośnie o około 22,8%, wwóz towarów zwiększy się natomiast o 14,6%. Skutkiem rosnącej gospodarki będzie zwiększająca się siła nabywcza obywateli i dalszy wzrost klasy średniej, a trzeba pamiętać, że tamtejszy rynek - w przeciwieństwie do rynków krajów zachodnich - nie jest nasycony zagranicznymi towarami i chętnie przyjmuje nowe produkty. Pozytywny wpływ na wymianę handlową może mieć wstąpienie Kazachstanu pod koniec 2015 r. do Światowej Organizacji Handlu, co wymusi wzrost konkurencyjności i obniży taryfy importowe na szereg produktów.

Kazachstan jest krajem ciągle się rozwijającym, a co za tym idzie - nadal istnieje potrzeba na budowę takich obiektów infrastrukturalnych jak hotele, centra handlowe lub salony sprzedaży samochodów. Inną szansą dla polskich przedsiębiorców jest modernizacja rolnictwa, która stworzy zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i urządzenia mechaniczne. Zainteresowaniem kazachskich odbiorców będą cieszyć się również wyroby polskich eksporterów z branży rolno-spożywczej i meblarskiej. Polskie produkty mają w Kazachstanie pozytywną opinią ze względu na bardzo dobry stosunek wysokiej jakości do atrakcyjnej ceny, a polscy przedsiębiorcy za łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz zrozumienie potrzeb klienta. Warto podkreślić, że wraz z początkiem 2017 r. Kazachstan zniósł wizy dla obywateli państw OECD i UE. Z kolei od końca maja uruchomione zostało bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Astaną.

Więcej danych o wymianie handlowej z Kazachstanem na mapie rynków eksportowych KUKE.

Michał Kolasa, Analityk