Aktualności

Warsztaty dla studentów w programie Go4Poland

25-06-2019

Wakacje już się zaczęły, a studenci dalej chcą się uczyć! Grupa ambitnych uczestników programu Go4Poland, który ma służyć przede wszystkim zachęcaniu do powrotu do kraju polskich absolwentów zagranicznych uczelni, odwiedziła wczoraj nasze biuro, by ułożyć puzzle z analizą finansową w roli głównej oraz bankiem inwestycyjnym, kredytem eksportowym i ubezpieczeniem w tle.

Byli wśród nich studenci uczelni z Londynu i Bristolu, ale też z Warszawy (głównie z kierunków ekonomia i prawo). Dla nich koledzy z Biura Ubezpieczeń Kredytów Inwestycyjnych (Piotr Maciaszek, Maciej Kwiatkowski i Adam Grzybowski) przygotowali wszechstronne warsztaty wprowadzające do tematyki ubezpieczania kredytów inwestycyjnych. Po krótkim wstępie o spółce, zostały szczegółowo omówione kwestie praktyczne dotyczące analizy finansowej, a zwieńczeniem spotkania była praca w grupach nad przygotowanym case study. Studenci pod okiem opiekunów merytorycznych pracowali nad określeniem ratingów dla podmiotów, które w przeszłości zostały poddane ocenie przez KUKE. Dokumenty źródłowe były w różnych językach i należało pamiętać o międzynarodowych standardach prezentowania danych finansowych, żeby właściwie puzzle do siebie dopasować.

O KUKE uczestnicy warsztatów w większości dowiedzieli się za pośrednictwem programu Go4Poland, ale z uznaniem wypowiadali się o naszej roli w promowaniu eksportu i wspieraniu polskich przedsiębiorców. Jednocześnie przyznawali, że studiując za granicą, otrzymują sporo ciekawych ofert pracy od tamtejszych firm, najczęściej konsultingowych, więc polski biznes, który chce przyciągnąć największe talenty wykształcone poza granicami kraju, musi aktywnie i dość wcześnie pokazywać swoją atrakcyjność. Podsumowujący warsztaty prezes KUKE Janusz Władyczak zachęcał studentów do otwartości w korzystaniu z pojawiających się okazji pracy w różnych krajach i specjalnościach. Jednocześnie zauważył, że jest duża szansa, by niektórzy z uczestników programu trafili za kilka lat do KUKE, albo pojawili się w instytucjach, z którymi współpracujemy przy transakcjach na rynkach zagranicznych, czy to w charakterze doradców biznesowych, prawników czy też bankierów inwestycyjnych.

Organizatorem programu Go4Poland jest Fundacja GPW. Uczestnictwo w nim traktujemy w KUKE jako ważny element employer brandingu. Z dwumiesięcznego stażu w Biurze Ubezpieczeń Kredytów Inwestycyjnych korzysta od trzech tygodni polski student z uniwersytetu w Bristolu, a już wkrótce staże rozpocznie kolejnych dwóch studentów z uniwersytetów Warwick i Oxford. Z kolei Janusz Władyczak zadeklarował udział w części mentoringowej programu, co oznacza, że weźmie „pod swoje skrzydła” jednego ze studentów, wprowadzając go w arkana zarządzania i przywództwa, specyfiki biznesu ubezpieczeniowego, ale też prowadzenia swojej kariery zawodowej.