Aktualności Aktualności

KUKE wspiera dostawy PESY dla białoruskich kolei w kwocie ponad 90 mln zł

11-05-2016

KUKE intensyfikując plan wsparcia polskich eksporterów przyczynia się do realizacji kontraktu w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa. PESA Bydgoszcz S.A. podpisała kontrakt z białoruskimi kolejami o wartości ponad 90 mln zł.

PESA Bydgoszcz S.A. po raz kolejny otrzymała od KUKE wsparcie w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa, co w sumie od rozpoczęcia współpracy pomiędzy polskim eksporterem a ubezpieczycielem, która trwa od roku 1999 daje łącznie kwotę 292,2 mln zł. Tym razem ochrona ubezpieczeniowa obejmie kontrakt eksportowy, który PESA zrealizuje z Białoruskimi Kolejami Państwowymi na dostawę trójczłonowych spalinowych jednostek trakcyjnych, wraz z obsługą posprzedażową i szkoleniami technicznymi. Wartość kontraktu to ponad 90 mln zł.

KUKE zabezpieczyła spłatę 5-letniego kredytu dla nabywcy udzielanego przez Raiffeisen Bank Polska S.A. na rzecz kontrahenta białoruskiego, który przeznaczony jest na finansowanie kontraktu eksportowego realizowanego przez polską spółkę z Bydgoszczy. W podobnej strukturze, również dla Białoruskich Kolei Państwowych, w 2013 roku sfinansowany został z ubezpieczeniem KUKE kontrakt PESY o wartości 55,2 mln zł.

„Serdecznie gratulujemy firmie PESA realizacji kolejnego kontraktu na Białorusi. Bydgoskiego producenta tramwajów i pociągów wspieramy w jego działaniach eksportowych od 1999 roku, kiedy to KUKE ubezpieczyła kontrakt ówczesnego ZNTK Bydgoszcz na Ukrainie. Cieszy nas, że i tym razem mogliśmy zaoferować nasze wsparcie i deklarujemy chęć dalszej efektywnej współpracy.” – mówi Marek Czerski, prezes KUKE.