Aktualności

KUKE ubezpieczy kontrakt polskiej firmy budowlanej na Białorusi

02-06-2020

KUKE ubezpieczy transakcję finansowania wartego 49 mln euro kontraktu polskiej firmy Trasko Inwest Sp. z o.o., która wykona projekt i wybuduje wielofunkcyjny kompleks handlowy w stolicy Białorusi. Kredytu na to przedsięwzięcie udzielą Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Bank Pekao SA. Transakcja – po stronie BGK i KUKE – jest realizowana w ramach rządowego programu „Finansowe Wspieranie Eksportu”.

Trasko Inwest zawarła kontrakt eksportowy na budowę centrum handlowego z białoruską firmą Silver Capital LLC. W Mińsku w ciągu trzech lat powstanie obiekt o powierzchni ponad 63 tys. m kw., w którym oprócz sklepów znajdą się również restauracje, kawiarnie, kina oraz kluby fitness i bilardowy.

Wspierając transakcję, KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające – krótkoterminową gwarancję i długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.

"Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego" – wyjaśnia Krzysztof Kwaterski, menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Wsparcie BGK dla białoruskiej transakcji, m.in. w postaci kredytu dla banku nabywcy wynosi ponad 24 mln euro.

"Transakcja jest realizowana z rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu. Z naszych analiz wynika, że ekspansja zagraniczna uczestników programu dotyczy przede wszystkim krajów Unii Europejskiej – 58 proc. wskazań, a w dalszej kolejności właśnie Białorusi – 51 proc. " – mówi Marta Hejmowska, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK i dodaje: "wzmacniamy pozycję polskich firm za granicą. Jednym z naszych celów jest również wspieranie eksportu na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Białoruś jest właśnie takim rynkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie geograficzne."

Pozostałą część wsparcia dla inwestycji, w kwocie ponad 32 mln euro, zapewnia Pekao S.A. Bank finansuje kontrakt kolejnym kredytem dla banku nabywcy oraz akredytywą dokumentową.

"To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej" – mówi Andrzej Latoszek, menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao.

Umowa Trasko z Silver Capital po stronie białoruskiej jest w całości obsługiwana przez Belagroprombank.