Aktualności Aktualności

KUKE pomoże w eksporcie polskich towarów na Białoruś

26-10-2016

Zwiększenie polskiego eksportu na Białoruś, powołanie polsko-białoruskiego centrum szkoleniowego IPO i potencjalny udział polskich firm w prywatyzacji na Białorusi - to główne założenia polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej wypracowane podczas wizyty wicepremiera Mateusza Morawieckiego na XX Forum Gospodarczym Dobrosąsiedztwo w Mińsku.

W Forum Gospodarczym uczestniczyli przedstawiciele polskich firm tradycyjnie współpracujących z Białorusią, ale także przedstawiciele biznesu poszukujący za wschodnią granicą nowych kontaktów i możliwości – w sumie około 150 polskich przedsiębiorstw. W spotkaniach odbywających się w ramach Forum brał udział Piotr Stolarczyk, wiceprezes zarządu KUKE.

Polska jest obecnie trzecim partnerem handlowym Białorusi, trzecim eksporterem na Białoruś i dziewiątym inwestorem. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym rynkiem eksportowym. To dobry punkt startowy do rozwoju wymiany handlowej oraz inwestycji.

Wicepremier Mateusz Morawiecki otwierając Forum zwrócił uwagę, że w eksporcie polskich towarów na Białoruś pomocne mogą być takie instytucje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych czy Bank Gospodarstwa Krajowego, które „znają ten kraj”. KUKE posiada wieloletnie doświadczenie w ubezpieczaniu sprzedaży polskich firm na rynek białoruski. Wśród głównych grup towarowych wysyłanych za wschodnią granicę znajdują się maszyny i urządzenia, środki transportu, a także budowa gotowych obiektów hotelowych, przemysłowych i mieszkaniowych.

„Wymiana handlowa w ostatnich latach spadała – ale powoli to się zmienia. W tym roku nasz eksport na Białoruś wzrośnie” - komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE. „Za 8 miesięcy tego roku wartość eksportu wyniosła już 800 mln euro, to o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto to podkreślić, szczególnie że przez ostatnie dwa lata mieliśmy systematyczny regres związany z tym, że na Białorusi była trudna sytuacja gospodarcza, będąca pokłosiem tego co działo się w Rosji. Problemy Rosji przelały się na białoruskich dostawców, do tego sytuacja gospodarstw ma Białorusi pogorszyła się, dlatego nasze przedsiębiorstwa mniej sprzedawały tam towarów” – wyjaśnia Piotr Soroczyński.

Polska została również zaproszona do udziału w procesach prywatyzacyjnych na Białorusi. Uzgodniona została lista białoruskich przedsiębiorstw, które potencjalnie mogłyby być przedmiotem sprzedaży.

Podczas Forum podpisany został list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering). Jego celem jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Centrum będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.