Aktualności Aktualności

Holowniki dla Marynarki Wojennej RP

02-02-2018

Gwarancje KUKE wspierają realizację kontraktu gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. dla Marynarki Wojennej RP

W ramach programu „Holownik” powstaje 6 jednostek na zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej dla Marynarki Wojennej RP. Kontrakt – wspierany gwarancjami KUKE – realizuje gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. Pierwszy z holowników trafi do MW RP jeszcze w 2019 roku, kolejne sukcesywnie do końca 2020 roku. Niedawno odbyło się uroczyste położenie stępki pod pierwszy z sześciu zamówionych holowników. Seria okrętów będzie miała klasę lodową pozwalającą na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki mają posiadać możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4 ton i uciągu 35 ton. Zapas paliwa wystarczy na 7 dni pracy, natomiast autonomiczność jednostek wynosi 5 dni.

To już kolejny kontrakt Remontowej Shipbuilding realizowany dla wojska w ostatnich latach – m.in. w listopadzie podniesiono banderę na ORP Kormoran, najnowocześniejszym obecnie okręcie MW przeznaczonym do poszukiwania i niszczenia min morskich. W grudniu Remontowa Shipbuilding jako lider konsorcjum, podpisała kontrakt na kolejne dwa okręty z serii.

Więcej na stronie dziennikbaltycki.pl 

W ramach wcześniejszej współpracy ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. w 2016 roku KUKE ubezpieczyła kredyt finansujący zakup nowoczesnego, wielozadaniowego statku przez kanadyjskiego armatora.