Aktualności Aktualności

Gwarancja KUKE dla gdyńskiej stoczni CRIST S.A. na 9 mln EUR

11-07-2016

KUKE zawarła umowę o współpracy ze stocznią CRIST S.A. i udzieli gwarancji ubezpieczeniowych na łączną kwotę ponad 9 mln EUR. Gwarancje zwrotu zaliczki udzielone przez KUKE dotyczą kontraktu o wartości ponad 20 mln EUR zawartego pomiędzy polską stocznią a norweskim armatorem.

Norweski armator Kleven Verft AS powierzył CRIST S.A. budowę kadłuba nowoczesnego, wyspecjalizowanego statku - Układacza Kabla SALT 306. Statek będzie wykorzystywany do układania kabli energetycznych na dnie morskim.

KUKE w ramach wsparcia dla polskiego przemysłu stoczniowego udzieliła gwarancji zwrotu już trzech zaliczek na łączną kwotę 3,30 mln EUR. Pozostałe trzy tego typu gwarancje będą udzielane przez KUKE we współpracy z innymi instytucjami finansowymi. Kolejne udzielone przez KUKE gwarancje będą opiewały na kwotę 5,78 mln EUR.

CRIST to wiodąca stocznia na rynku europejskim z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji wielu zaawansowanych projektów z zakresu budownictwa okrętowego i konstrukcji morskich. Stocznia jest jednym z liderów branży offshore, lokując ją w gronie europejskich tuzów w obszarze realizacji skomplikowanych jednostek do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Realizuje zamówienia dla wymagających klientów z Polski, Niemiec, Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Belgii, Holandii i Szkocji.

Początki współpracy KUKE z CRIST S.A. sięgają 2003 roku. Do 2009 roku KUKE na zlecenie stoczni udzieliła 14 komercyjnych gwarancji zwrotu zaliczek związanych z 6 kontraktami na łączną kwotę 25 mln USD. W 2010 roku KUKE rozszerzyła współpracę z CRIST S.A. o gwarantowane przez Skarb Państwa gwarancje ubezpieczeniowe, których łączna wartość wyniosła 215 mln EUR i dotyczyła głównie budowy specjalistycznych jednostek przeznaczonych do obsługi farm wiatrowych.