Aktualności

Branża jachtowa promuje Polskę za granicą

06-09-2018

Wzrost  eksportu jachtów to szansa na wypromowanie polskich produktów z sektora premium. W 2017 roku w Polsce wyprodukowano około 22 tysiące jachtów, z czego około 90%  przeznaczone było na eksport (dane Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych). Należy podkreślić, że od 2009 roku coroczny wzrost produkcji to około 10%. Polska – tuż po USA – jest liderem w produkcji łodzi motorowych w segmencie 6-9 metrów – na świecie ponad 50% takich motorówek pochodzi z Polski.

To prężnie rozwijająca się branża – w Polsce funkcjonuje około 150-170 stoczni, z czego 6 największych zatrudnia zespoły liczące od 500-1500 osób. KUKE podkreśla, że zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń kontraktów oraz finansowania może okazać się niezbędne do utrzymania dotychczasowej dynamiki wzrostu produkcji jachtowej. Może się to przełożyć na zwiększenie zatrudnienia oraz eksportu i wzmocnienie krajowej gospodarki.
W Polsce produkowane są łodzie motorowe i żaglowe do 15 metrów. Roczna polska produkcja wynosi:

  • łodzi motorowych do 9 metrów - około 17 tysięcy
  • łodzi żaglowych – około 2 tysiące.

Polskie jachty trafiają m.in. do: Norwegii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Wielkiej Brytanii, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oprócz jachtów i motorówek – w tym luksusowych – w Polsce produkuje się osprzęt do wszelkiego rodzaju łodzi, przykładowo około 50% wszystkich jednostek typu Tall Ships jest wyposażona w żagle od polskiego producenta.

Sprzedaż zagraniczna jachtów stanowi obecnie jedynie 0,19% wartości całego polskiego eksportu, ale regularnie rośnie i stanowi znakomitą wizytówkę Polski jako wytwórcy wysokiej jakości dóbr luksusowych. Żeby zapewnić branży dalszą możliwość wzrostu warto skorzystać z instrumentów zabezpieczających transakcje. Doświadczenie KUKE pokazuje, że w tym przemyśle przydatne mogą być nie tylko gwarancje kontraktowe, ale także aranżowanie finansowania dla zagranicznych nabywców jachtów i ubezpieczanie tego rodzaju transakcji. Współpraca z tą branżą nie jest nam obca, w 2018 roku ubezpieczyliśmy kredyt na finansowanie eksportu luksusowego jachtu przyznaliśmy limity na gwarancje kontraktowe dla jednego z producentów jachtów. Spodziewamy się wzrostu zainteresowania eksporterów jachtów posiadaniem dobrej oferty finansowej dla potencjalnych nabywców, a tym samym dalszego ożywienia w tym segmencie eksportu – mówi Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE.