Wsparcie Skarbu Państwa dla eksporterówW sprawach dotyczących oferty prosimy dzwonić na infolinię:
Program Kredyty Eksportowe do Federacji Rosyjskiej
Ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa
Program Kredyty Eksportowe do Federacji Rosyjskiej ma na celu ułatwianie i intensyfikację wymiany handlowej pomiędzy polskimi przedsiębiorcami z ich rosyjskimi partnerami. Jego adresatami są banki krajowe i zagraniczne finansujące kontrakty eksportowe realizowane przez polskich przedsiębiorców z kontrahentami rosyjskimi oraz polscy przedsiębiorcy, dokonujący eksportu krajowych towarów i usług na rynek rosyjski na zasadach kredytu o okresie spłaty od 2 do 5 lat. Podstawowym elementem funkcjonowania Programu jest włączenie się do transakcji banku rosyjskiego w roli bezpośredniego kredytobiorcy lub gwaranta spłaty kredytu zaciągniętego przez rosyjskiego importera.
Lista banków rosyjskich objętych Programem Kredyty Eksportowe do Federacji Rosyjskiej
Zalety Programu
Zasady funkcjonowania Programu
Program funkcjonuje zarówno w ramach ubezpieczenia kredytu dostawcy (kredyt kupiecki), jak i ubezpieczenia kredytu dla nabywcy. W ramach kredytu dostawcy rosyjski bank objęty Programem występuje w roli gwaranta spłaty należności od importera rosyjskiego. W ramach kredytu dla nabywcy rosyjski bank może występować bądź w roli kredytobiorcy, bądź w roli gwaranta spłaty należności od importera rosyjskiego. Program tworzy więc trzy rodzaje zależności pomiędzy stronami kontraktów eksportowych, które objęte są ochroną ubezpieczeniową KUKE S.A.
I. Bank rosyjski objęty Programem występuje w roli gwaranta
Ubezpieczenie kredytu dostawcy
Etapy realizacji kontraktu eksportowego finansowanego kredytem dostawcy, w ramach którego należności od rosyjskiego importera zabezpieczone są gwarancją rosyjskiego banku objętego Programem:
W formule finansowania kredytem dostawcy, Korporacja na wniosek eksportera, ubezpiecza ryzyko produkcji tj. ryzyko istniejące przed wysyłką towarów lub realizacją usług oraz ryzyko kredytu tj. ryzyko istniejące po wysyłce towarów lub realizacji usług. Eksporter ma więc zapewnioną ochronę ubezpieczeniową od ryzyka braku zwrotu kosztów, które poniósł w związku z zawarciem kontraktu oraz ryzyka braku wpływu należności za dostawy już zrealizowane. Możliwe jest również ubezpieczenie samego ryzyka kredytu.
II. Bank rosyjski objęty Programem występuje w roli kredytobiorcy
Ubezpieczenie kredytu dla nabywcy
Etapy realizacji kontraktu eksportowego finansowanego kredytem dla nabywcy, gdy rosyjski bank objęty Programem występuje w roli kredytobiorcy.
W tym przypadku w formule finansowania kredytem dla nabywcy rosyjski bank objęty Programem występuje w roli kredytobiorcy. Umowa kredytowa została zawarta bezpośrednio pomiędzy krajowym lub zagranicznym bankiem finansującym a bankiem rosyjskim. Przedmiotem ubezpieczenia jest kredyt wraz z odsetkami z przeznaczeniem na finansowanie konkretnego kontraktu eksportowego udzielony bankowi. W formule finansowania kredytem dla nabywcy Korporacja ubezpiecza tzw. ryzyko kredytu tj. ryzyko istniejące po wysyłce towarów lub realizacji usług. Stąd też bank lub inna instytucja finansująca eksport ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową od ryzyka braku spłaty kredytu wraz z odsetkami.
III. Bank rosyjski objęty Programem występuje w roli gwaranta
Ubezpieczenie kredytu dla nabywcy
Etapy realizacji kontraktu eksportowego finansowanego kredytem dla nabywcy, gdy rosyjski bank objęty Programem występuje w roli gwaranta spłaty należności przez rosyjskiego importera.
W tym przypadku w formule finansowania kredytem dla nabywcy rosyjski bank objęty Programem występuje w roli gwaranta. Umowa kredytowa została zawarta pomiędzy bankiem finansującym a importerem rosyjskim. Bank rosyjski objęty Programem wystawia nieodwołalną, bezwarunkową i płatną na pierwsze żądanie gwarancję na rzecz banku finansującego. Przedmiotem ubezpieczenia jest kredyt wraz z odsetkami z przeznaczeniem na finansowanie konkretnego kontraktu eksportowego udzielony kontrahentowi zagranicznemu. W tej formule finansowania Korporacja ubezpiecza ryzyko kredytu tj. ryzyko istniejące po wysyłce towarów lub realizacji usług. Stąd też bank lub inna instytucja finansująca eksport ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową od niebezpieczeństwa braku spłaty kredytu wraz z odsetkami.